Panax quinquefolius

Běžné názvy: americký ženšen, Tienqi

Latinský název: Panax quinquefolius

 
Americký ženšen je druh ženšenu, který roste divoce v Severní Americe. V 18. století byl v Severní Americe objeven divoce rostoucí ženšen, který byl nikoli překvapivě nazván „americký ženšen“. Od té doby vzniklo mnoho ženšenových farem, i když je stále možné najít i divoce rostoucí americký ženšen. Hlavní oblastí amerického ženšenu je stát Wisconsin.
 
Americký ženšen se používá ke zvýšení energie a ke zlepšení krevního oběhu a také k posílení imunitního systému. Působí na slezinu a plíce. Slezina asimiluje vnější energii a transformuje ji na energii vnitřní. Plíce řídí fyziologickou energii těla a distribuují ji po těle.
 
Hlavním rozdílem mezi červeným Panax ginseng a americkým ženšenem je jejich síla. Americký ženšen má mírnější účinky na posílení čchi a je tudíž vhodný pro osoby každého věku i pro různé stavy. Americký ženšen se používá hlavně k pročišťování vnitřní horkosti těla a k tonizaci čchi. Naše těla hromadí vnitřní horkost, když konzumujeme příliš mnoho smažených nebo kořeněných jídel, nemáme dostatek spánku, nebo v horkých letních měsících. Americký ženšen je dobrý na jemné posilování hladiny energie a k usnadnění překonání podrážděnosti, která vniká z nedostatku spánku; pomáhá také při akné vznikajícím z přílišné konzumace smažených jídel.
 
Americký ženšen je zvláště dobrý pro osoby starší 40 let . Nahrazuje to, co ztrácíme věkem. Podle teorie čínské medicíny v průběhu stárnutí ztrácíme svoji „jin“. Uvádí se, že americký ženšen má na tělo ochlazující účinky a asijský ženšen naopak účinky ohřevné. Lze používat tradiční označení jin a jang, chcete-li. Tento chladivý, energizující a odolnost zvyšující faktor je pro náš zrychlený, stresující svět zřejmě největším přínosem. Většina amerického ženšenu se pěstuje ve Wisconsinu. Většina amerického ženšenu se dodává do Číny.
 
Americký ženšen neboli Tienqi ochlazuje tělo a je vhodný pro osoby, které se snadno rozčílí nebo rozzlobí .
 
Pro většinu obyvatel Severní Ameriky je překvapivé, že domovský druh ženšenu rostoucí na tomto kontinentu, známý jako Panax quinquefolius L. , používali původní obyvatelé Ameriky podobným způsobem, jako se v Asii používá Panax ginseng. Ženšen a všechny přípravky z něj se vyrábí ze 100% čistého celého kořene.
Tisknout stránku Vytisknout stránku