Druhy ženšenu

Úvodem je třeba zmínit, že existuje mnoho druhů Panax, což vede v literatuře k určitým zmatkům. Nejrozsáhleji však byly prozkoumány a nejvíce se používají dva druhy ženšenu, Panax ginseng (znám též, jako „čínský“ či „korejský“ ženšen ) a Panax quinquefolius, jinak známý jako „americký ženšen“ .
 
Další botanický druh se sice běžně nazývá „sibiřský ženšen“ (Eleutherococcus senticosus), nejedná se ale o pravý ženšen, ale o blízce příbuznou rostlinu, která se v typickém případě využívá jinak než čínský, korejský nebo americký ženšen.
 
Ženšen je jak pro čínské, tak pro domorodé americké bylináře nanejvýš uznávanou bylinou již od dávných dob. Jak tito staří léčitelé věděli, tato bylina pomáhá zachovat rovnováhu mysli i těla.
 
Východní medicína pokládá ženšen za nejlepší léčebný prostředek, protože reguluje tok energie a napomáhá znovuzískání funkční rovnováhy orgánových systémů a tak poskytuje tělu příležitost se přirozeně uzdravit. Ženšen je v Číně používán po tisíce let a stále zůstává základní složkou stovek bylinných kombinací.
 
Ženšen má na východě řadu běžných názvů, říká se mu „božská bylina“, „kořen života“, „kořen dlouhověkosti“, „příslib nesmrtelnosti“.
 

Druhy ženšenu

 

Na co se ženšen používá?

Tisknout stránku Vytisknout stránku